Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii – zadania projektowe

Projekt1

Po raz kolejny uczennice klasy VI uczestniczyły w zajęciach w ramach projektu „ Akademie Eksperymentu” z panią Justyną Wojda.  Tym razem na zajęcia wybrały się do pobliskiej im szkoły w Krzyżanowicach, gdzie tam na własnej skórze mogły się przekonać czym są odnawialne źródła energii i w jaki sposób one działają.

Dzięki niewielkiej sile, można uzyskać prąd, który jest nie tylko bardzo przyjazny środowisku, a drugie jest stały i niewyczerpalny, gdyż póki co korzystamy m.in. z energii słońca, wiatru czy wody. Przy okazji pobawiliśmy się zadaniami z fizyki, gdzie za pomocą odpowiednich połączeń uzyskaliśmy  prąd w obwodzie zamkniętym.

Projekt2

Ponadto uczennice miały okazje zbadać pH wody i gleby, za pomocą pH-metru elektronicznego oraz tradycyjnie przy użyciu papierków lakmusowych. Przy okazji  sprawdziły w jaki sposób można oddzielić od siebie składniki w glebie i ile czasu to trwa. Na zakończenie zobaczyły jak działa zjawisko próżni na przykładzie pianki do golenia, lewitujące magnesy oraz spadająca piłeczka ping pong, w gumowej nakładce, ze zdwojoną prędkością.

projekt3

Największą atrakcją okazała się maszyna elektrostatyczna, służąca do wytwarzania i gromadzenia ładunków elektrycznych (na jednej elektrodzie dodatnich, a na drugiej ujemnych). Było to bardzo obrazowe, gdyż można było zobaczyć przechodzenie prądu z jednej elektrody na drugą. Kolejną atrakcją było wahadło Newtona, które również sprawiło wiele frajdy, ale przede wszystkim było nauką poprzez eksperymenty.
Comments are Closed