Zajęcia matematyczno – fizyczne w terenie

W piątek, 2 października 2015 roku w czeskiej Hat’i przy „wiatraku”, odbyły się zajęcia Koła Naukowego „Kopernik” dla uczniów i rodziców, na temat elektrowni wiatrowych. Zajęcia matematyczno – fizyczne poprowadziła pani Edyta Obruśnik.

DSC01947_1 DSC01948_1

Na samym początku krótki wykład dotyczący turbin wiatrowych, budowy, typów oraz zasady działania, wprowadził uczestników w temat. Zajęcia były o tyle  ciekawsze, ponieważ słuchacze znajdowali się zaledwie kilka metrów od czeskiej turbiny wiatrowej typu Vestas V100 o mocy 2 MW, z wirnikiem poziomym i trójłopatową turbiną. Uczestnicy mogli na własnej skórze odczuć wibracje turbiny oraz efekty akustyczne generowane przez łopaty. Uczniowie poznali zalety takiej elektrowni, jak również wady.

DSC01958_1 DSC01966_1

Po wykładzie nadszedł czas na praktykę i zadania rachunkowe. Była to świetna powtórka wiedzy do egzaminu gimnazjalnego z matematyki oraz fizyki. Do rozwiązywania zadań dołączyli także rodzice, którzy bacznie obserwowali pracę swoich pociech.

DSC01973_1 DSC01970_1

Po dwugodzinnych zajęciach terenowych, nadszedł czas na świętowanie pierwszej rocznicy powstania koła naukowego.

DSC01994_1

DSC01997_1

Wszyscy uczestnicy udali się na Urbanek, gdzie przy ognisku odbyły się zabawy integracyjne poprowadzone przez panią Celinę Hanczuch oraz wspólne wspominanie dokonań koła naukowego za ubiegły rok, co uczciliśmy zjedzeniem wielkiego tortu.

DSC01999_1 wiatrak1

A że uwielbiamy TELEEXPRESS, napis na torcie nie mógł być inny. Wspólne zrobione zdjęcie z tortem, Koło Naukowe „Kopernik” wysłało do programu TELEEXPRESS EXTRA. Kto wie, może pokażą nas telewizji?

wiatrak2_1

Dziękujemy rodzicom za uczestnictwo w zajęciach.

Opiekunowie KNK