Święto ludolfiny – I Gminny Konkurs Matematyczny

Święto ludolfiny –  I Gminny Konkurs Matematyczny

„Mistrz pamięci liczby pi” w Tworkowie

DSC02771

 

Liczba pi, bo to ona jest bohaterką święta, które obchodzone jest 14 marca na całym świecie, to stała matematyczna, która jest równa stosunkowi obwodu koła do długości jego średnicy. Często nazywana bywa „ludolfiną”. Jej nazwa pochodzi od imienia holenderskiego matematyka Ludolpha van Ceulena, który wraz z żoną na początku XVII wieku podał jej przybliżenie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. W tamtych czasach był to niesamowity wyczyn. Używany dzisiaj symbol π wprowadzony został dopiero w 1706 roku przez Wiliama Jonesa, a swoją nazwę zawdzięcza pierwszej literze greckiego słowa περίμετρονperimetron, czyli obwód –  „peryferia„.

PI1

Historia liczby pi sięga starożytności. Już wtedy zauważono, że wszystkie koła mają ze sobą coś wspólnego. Ich średnica i obwód pozostają wobec siebie w takim samym stosunku, a liczba ta, jak wskazują zapiski Babilończyków sprzed około 2000 lat przed nasza erą, bliska jest 3. Na przestrzeni dziejów wielu uczonych wyznaczało wartość pi. Rekordzistą w ręcznych obliczeniach jest William Shanks, któremu w 1874 udało się uzyskać 527 miejsc po przecinku liczby pi. Zajęło mu to 15 lat. Wiemy, że jest to liczba niewymierna i nieskończona. Dzisiaj, dzięki programom komputerowym można obliczyć niewyobrażalne rozszerzenia pi. W roku 2014 uzyskano dokładność 13,3 bilionów miejsc po przecinku a obliczenia zajęły 208 dni.

PI2

Dzień liczby pi obchodzony jest na świecie 14 marca, ze względu na zapis 3,14. W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Tworkowie, w tym roku już po raz czwarty, Koło Naukowe „Kopernik” zorganizowało szkolny konkurs „Mistrz pamięci liczby pi”. W poniedziałek, 13 III, poznaliśmy trzech najlepszych uczniów naszej szkoły, którzy zakwalifikowali się do etapu gminnego:

I miejsce – Vanessa Mlak (kl. VI) – 224

II miejsce – Sarah Malcharek (kl. VI) – 172

III miejsce – Krzysztof Stuchły (kl. I gim) – 122

15 marca 2017 roku odbył się I Gminny Konkurs Matematyczny „Mistrz pamięci liczby pi”, pod patronatem Wójta Gminy Krzyżanowice Grzegorza Utrackiego.

W konkursie wzięli udział uczniowie z terenu Gminy Krzyżanowice, po trzech najlepszych zawodników ze szkół w Bieńkowicach, Krzyżanowicach oraz z Tworkowa i Zabełkowa. Finaliści oceniani byli w dwóch kategoriach – szkoła podstawowa i gimnazjum. Ich zadanie polegało na zapisaniu jak największej ilości miejsc po przecinku liczby pi w ciągu 10 minut.

PI3

Podczas oczekiwania na wyniki, uczestnicy mogli poczęstować się tortem. Taka słodka niespodzianka w dniu liczby pi, stała się już tradycją w naszej szkole. Tym razem na torcie zmieściło się aż 100 cyfr po przecinku liczby pi.

Wyniki I gminnego konkursu:

Kategoria: gimnazjum

I miejsce – Łukasz Sbeczka, kl. III gim, Krzyżanowice – 265

II miejsce – Katarzyna Moskwa, kl. III gim, Krzyżanowice – 246

III miejsce – Kamila Piperek, kl. III gim, Bieńkowice – 156

Kategoria: szkoła podstawowa

I miejsce – Sarah Malcharek, kl. VI, Tworków – 261

II miejsce – Jagoda Nowak, kl. IV, Zabełków – 150

III miejsce – Małgorzata Kubny, kl. VI, Bieńkowice – 114

 

Nagrody i upominki dla wszystkich uczestników zostały przekazane przez Wójta Gminy Krzyżanowice, a nagrody dodatkowe –  gry edukacyjne, zostały zakupione dzięki Fundacji Banku Zachodniego WBK w ramach projektu „Drzewo wiedzy od kolybki aż do kryki,” realizowanego w ZSO w Tworkowie w roku szkolnym 2016/2017.

Zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy wspaniałej pamięci. Zachęcamy do udziału w konkursie w przyszłym roku, tym bardziej, że rekord szkoły, ustanowiony w 2015 roku przez Rafała Bulenda 364, nie został pobity.

Jako motywację do dalszej nauki warto przytoczyć aktualny rekord w zapamiętaniu ciągu cyfr liczby pi, który należy do sześćdziesięcioletniego Japończyka Akiry Haraguchi (2006 rok) i wynosi 100 tysięcy miejsc po przecinku liczby pi. Rekordzista recytował przez 16 godzin.

Jak umysł ludzki jest w stanie zapamiętać tak wiele? Warto odkrywać jego tajemnice i pokonywać samego siebie, swoje rekordy. Może na dobry początek, nauczyć się wierszyka, w którym długość każdego kolejnego słowa jest równa kolejnej cyfrze w rozwinięciu dziesiętnym liczby pi i tak rozpocząć pracę nad swoim umysłem od zapamiętania 18 miejsc po przecinku. Powodzenia!

Raz w maju, w drugą niedzielę

Pi liczył cyfry pan Felek.

Pomnożył, wysumował,

Cyferki zanotował,

Ale ma ich niewiele…

                                                                                              Celina Hanczuch

                                                                                              Edyta Obruśnik

                                                                                              Koło Naukowe „Kopernik”, ZSO Tworków

Do przygotowania artykułu wykorzystano informacje ze stron:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pi

http://www.math.edu.pl/liczba-pi

http://www.serwis-matematyczny.pl/static/st_liczby_pi.php