Ogródek matematyczny

Ogródek matematyczny

tytułowe

Marzenie członków Koła Naukowego „Kopernik” w końcu się spełniło! Mamy własny ogródek w szkole, dzięki realizacji projektu „Drzewo wiedzy – od kolybki aż do kryki” współfinansowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK Bank Ambitnej Młodzieży.

ogrodek3

21 IV 2017 odbyły się zajęcia KNK  pt.:” Ogródek matematyczny”. Razem z nami uczestniczyli w nich uczniowie, wykonujący działania w ramach programu Erasmus+, wraz z opiekunką –  panią Danutą Janoch oraz babcie: pani Marta i pani Jadwiga. Dzięki pomocy stolarza, który prowadził już lekcję o drewnie oraz pana sołtysa, wykonaliśmy cztery ogródki skrzynkowe o wymiarach 120cm x 100cm x 15cm. W jednym z nich posadziliśmy sałatę, truskawki, cebulkę oraz zasialiśmy rzodkiewki i rzeżuchę. Nad pozostałymi trzema przekażemy opiekę najmłodszym klasom w naszej szkole. Chcemy dać im dobry przykład, nauczyć, że warto zdrowo się odżywiać i hodować własne rośliny. Dzisiaj coraz częściej ogródki obsadzone są tujami i nie ma w nich kwiatów ani warzyw, a przecież mieszkając na wsi mamy pod tym względem duże pole do popisu. Przed wejściem do szkoły w skrzynkach posadzone zostały zioła, będą nie tylko ozdobą szkolnego placu, ale może już niedługo smacznych kanapek lub sałatek.

ogrodek2

Po zakończeniu części praktycznej, odbyły się zajęcia matematyczne. W ogródku dokonaliśmy odpowiednich pomiarów na przygotowanych przez panią Obruśnik kartach pracy. Zebrane wyniki wykorzystaliśmy do rozwiązania zadań, np. obliczenia objętości skrzynek i ilości potrzebnej ziemi do ich wypełnienia, obliczenia powierzchni całego ogródka i czterech ogródków skrzynkowych. Staraliśmy się także znaleźć odpowiedzi na kilka ciekawych zagadek matematycznych. Może spróbujecie?

Ogrodek1

(zagadka pochodzi ze strony http://www.matzoo.pl/konkurs-zagadki/181)

KN Kopernik

                                                                                              ZSO Tworków