Dzień Liczby PI 2016

14 marca to szczególna data. W naszej szkole już po raz trzeci świętowaliśmy Dzień Liczby PI.

DSC02267_ÔÇö_kopia

Tradycyjnie odbył się konkurs „Mistrz Pamięci” na zapamiętanie jak największej ilości cyfr po przecinku liczby PI, w dwóch kategoriach – szkoła podstawowa i gimnazjum.

W tym roku to uczniowie szkoły podstawowej wykazali się lepszą pamięcią i zdetronizowali dotychczasowego mistrza – Rafała Bulenda z klasy III gimnazjum, który zdobywał I miejsce w roku 2014 i 2015 ale nadal jego rekord – 364 nie został pobity (brawo Rafał!).

DSC02253

Na szczególne wyróżnienie zasłużył Pascal Malcharek uczeń klasy IIa szkoły podstawowej, który zapamiętał 81 cyfr po przecinku liczby PI! Cieszymy się, że rośnie nam wspaniały zawodnik, który z pewnością w kolejnych latach będzie nas dalej zaskakiwał swoimi umiejętnościami. Do podium zabrakło naprawdę niewiele. Pascal otrzymał wyróżnienie i nagrodę książkową, dla najmłodszego uczestnika konkursu.

Oto wyniki III edycji konkursu „Mistrz Pamięci Liczby PI 2016”

Kategoria szkoła podstawowa:
I miejsce – Sarah Malcharek –173
II miejsce – Vanessa Mlak – 117
III miejsce – Marek Miensopust – 91

Kategoria gimnazjum:
I miejsce – Daniel Miensopust –166
II miejsce – Rafał Bulenda –160
III miejsce – Rafał Stottko – 100
Dla porównania przypominamy wyniki z poprzednich edycji:
2014
I miejsce – Rafał Bulenda – 286
II miejsce – Rafał Stottko – 250
III miejsce – Karolina Stuchły – 110
2015
Szkoła podstawowa:
I miejsce – Krzysztof Stuchły – 54
II miejsce – Vanessa Mlak – 51
III miejsce – Marta Burszyk – 39
Gimnazjum:
I miejsce – Rafał Bulenda – 364
II miejsce – Rafał Stottko – 160
III miejsce – Daniel Miensopust – 150

Warto brać przykład z najlepszych i rozwijać swoje umiejętności, ćwicząc pamięć. Niektórzy poprawili wyniki z lat ubiegłych, inni popełnili błędy i niestety dali się wyprzedzić! Ale to nic – w przyszłym roku znów będzie 14 marca, więc może aby wygrać, trzeba zacząć uczyć się już dziś!
Z okazji Dnia Liczy PI odbył się także konkurs „Naukowy Czar Par”.

DSC02257

Uczestnicy startowali w drużynach dwuosobowych. Każda para musiała wykonać „zadanie domowe”, za które w dniu konkursu otrzymała punkty. Jednym z zadań było wykonanie przestrzennej rzeźby liczby PI. Uczniowie zaskoczyli nas swoją pomysłowością. Modele będą wspaniałymi ozdobami w salach 5 i 14.

W dniu konkursu pary rozwiązywały siedem zadań, na siedmiu stanowiskach rozmieszczonych w sali nr 14 oraz na II piętrze naszej szkoły. Zadania przygotowali i czuwali nad ich wykonaniem oraz oceną uczniowie Koła Naukowego „Kopernik”.

DSC02255

Za zajęcie I miejsca w danym zadaniu drużyna otrzymywała 5 punktów, za II miejsce – 4pkt, za III miejsce – 3pkt, za IV miejsce – 2pkt, za ukończenie zadania – 1pkt.
Zadania dotyczyły różnych dziedzin nauki. Pary wykazywały się wiedzą, pomysłowością, zwinnością i szybkością.
Zawodnicy musieli przyporządkować liście do drzew, popisać się ortografią w krótkim dyktandzie, odnaleźć rybę wśród wielu przedmiotów na obrazku, przewrócić jak największą liczbę butelek, ułożyć jedną ściankę kostki Rubika, rozwiązać łamigłówki z zapałkami, bardzo dobrze znać tabliczkę mnożenia.
Uczniowie wszystkich klas startowali w tej samej kategorii.
Wyniki konkursu „Naukowy Czar Par”:
I miejsce – Dawid Zygar i Jakub Klimaszka – 36 punktów
II miejsce – Emilia Grzenia i Piotr Pudzich – 28 punktów
III miejsce – Emilia Zawadzka i Elżbieta Krzykała – 27 punktów

Konkurs recytatorski z okazji Dnia Liczby PI „Fizyka wierszem pisana”

Obok licznych atrakcji z okazji Dnia Liczby PI, młodsi uczniowie mogli wziąć udział w konkursie recytatorskim. Do recytacji wierszy o tematyce przyrodniczej i matematycznej stanęło 11 osób z klas II – V SP. Jury w składzie pań: Eweliny Miensopust, Aleksandry Kucybała i Emilii Machowskiej oceniły wystąpienia, biorąc pod uwagę opanowanie tekstu, dykcję, gesty, kontakt wzrokowy z publicznością oraz ogólne wrażenie artystyczne. Wszyscy uczniowie wypadli rewelacyjnie i każdy otrzymał słodki upominek oraz nagrodę za udział w konkursie.

Wyniki konkursu recytatorskiego:
I miejsce – Zuzanna Zarówna
II miejsce – Zofia Zarówna
III miejsce – Zuzanna Juraszek

Gratulacje!!!
Mamy nadzieję, że uczestnicy konkursów nie tylko mieli możliwość pokazania swoich umiejętności, ale przede wszystkim dobrze się bawili. Chcemy, aby Dzień Liczby PI był okazją do poszerzania wiedzy w zakresie nauk przyrodniczych.

Zachęcamy wszystkich do brania udziału w kolejnych edycjach Dnia Liczby PI.

Dziękujemy uczniom KN „Kopernik” za pomoc w przygotowaniu zadań, za upieczenie babeczek Natalii i Marcie, pani Pedagog za możliwość korzystania z gabinetu i opiekę, paniom które przygotowały słodki poczęstunek w sali nr 5, członkom komisji konkursowych, nauczycielom za wyrozumiałość z powodu nieobecności uczniów na lekcjach.

Dziękujemy!!!

Obszerna fotorelacja TUTAJ

Edyta Obruśnik
Celina Hanczuch
Emilia Machowska