Ile drzewa mają lat?

4 maj dla grupy Eco Team to dzień z nauką eksperymentem i integracją. Wraz z Panią Justyną Wojda wybrali się na rowerach do Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Trzeba przyznać, ze pogoda była bardzo łaskawa i idealna na taką wyprawę.

Arboretum1

Po godzinie dotarli do celu, gdzie przywitała ich pani Elżbieta Skrzymowska. To dzięki jej pomocy, mogli pogłębić swoją wiedzę z dziedziny dendrologii i  botaniki.  Na terenie arboretum powstała „zielona klasa”, która w bardzo obrazowy sposób ukazuje różne elementy przyrody. Dużą atrakcją okazała się skok w dal, w porównaniu z innymi zwierzętami.  Zaskoczeniem było fakt, iż sarna skacze do 6 metrów, a zając aż 4 metry.

Arboretum2

Następnym krokiem naszej nauki, było określenie wieku drzew za pomocą tabeli Majdeckiego. Uczennice w sprawny sposób mierzyły obwód drzew ( brzozy, dębu) i w precyzyjny sposób mogły oszacować ich wiek.  Innym sposobem jest liczenie słoi, ale wiadomo, że jest to bardzo inwazyjne, ze szkodą dla drzew.

Arboretum3

Ponadto dziewczyny poznały rośliny wiosenne runa leśnego (zawilec gajowy, ziarnopłon wiosenny, żywokost bulwiasty, kokorycz pełna, gwiazdnica wielokwiatowa) oraz ich organy podziemne (bulwy, cebulki) , dzięki czemu dowiedziały się jak mogą przetrwać nawet najsurowszą zimę.

Arboretum4

Na zakończenie to chwila relaksu w mini zoo z pięknym pawiem i biegaczami oraz  zabawy w „Zaczarowanym Ogrodzie” i  szczęśliwy powrót do domu.

Justyna Wojda

 
Comments are Closed