Zbieramy baterie

Jesteśmy eko!
W naszej szkole prowadziliśmy akcję „ZBIERAJ BATERIE. W piątek 19 maja nastąpiło podsumowanie akcji. Po zwarzeniu i spakowaniu wysłaliśmy 4 kartony o łącznej wadze 66 kg do firmy organizującej zbiórkę  Biosystem. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji.
Opiekun SU Iwona Wądołowska

Eco Team ponownie ratuje pszczoły

Niedawno zostaliśmy laureatami ogólnopolskiego konkursu „Z kujawskim pomagamy pszczołom”, a w tym roku znów z wielkim rozmachem brniemy po medal.

Do zakończenia konkursu pozostało zaledwie 22 dni, a już jesteśmy na II miejscu.

Nasze zmagania można zobaczyć TUTAJ

 

Ciekawi i wartościowi ludzie są w Tworkowie

Ciekawi i wartościowi ludzie są w Tworkowie

    Dn. 10 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie, na którym  był  Pan Brunon Chrzibek, w ramach projektu gimnazjalnego ,, Życie  dawniej i dziś,,  jako ciekawy gość. Pan Chrzibek opowiadał  jak wyglądało jego życie kiedyś i  teraz . Było więcej zabaw na podwórku ,gry były proste , ale dawały wiele radości . Ciekawie mówił o swojej  pracy w zakładzie „Mieszko” w Raciborzu, który słynie z słodkości nie tylko na Śląsku. Zachęcał młodzież do udzielania się w zespole „Tworkowskie dęby”.  Mieliśmy okazję zobaczyć filmy z pokazów tańców regionalnych poza granicami kraju np. z  Belgii, gdzie zespoły z całej Europy miały możliwość promowania swojej kultury.   Jako Przewodniczący Rady Gminy ma mnóstwo obowiązków , jednak znajduje czas dla rodziny. Bogaty bagaż doświadczeń sprawia ,że  cieszy się każdym dniem , wypełnia go pozytywną energią .Bardzo dziękujemy za spotkanie.

   Dnia 15 maja 2018 roku w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu  pt: ,,Życie dawniej i dziś (w wielu aspektach) ”. Zaproszonym gościem była Pani Krystyna Lamczyk ,która opowiedziała nam co nieco o swoim życiu. Mówiła o osobach ,które poznała m.in. : Beatę Pawlikowską , Wandę Dzikowską –znane podróżniczki , wielu aktorów, o swoich podróżach, osiągnięciach oraz przedstawiła nam zdjęcia i książki. Na swoim koncie ma nagrodę MIESZKO i PANTOFELEK, to cenne nagrody, które otrzymują wybitni działacze i ludzie bezinteresownie angażujący się w życie społeczne powiatu raciborskiego.  Wszystkich zaciekawiła swoją osobą , a szczególnie jej mottem „jeśli możesz , zrób coś dla drugiej osoby, nie czekaj „ .Serdecznie dziękujemy za to spotkanie!

Spotkania zorganizowały Justyna Bulenda, Wiktoria Chudecka i Joanna Zygar z pomocą opiekuna projektu Pani Anny Majer Krupa oraz współpracy z klasą II gim.i oczywiście ekipy radia.

Spotkanie  koordynatorów w szkole partnerskiej w Hvide Sande – Dania

Spotkanie  koordynatorów w szkole partnerskiej w Hvide Sande – Dania’

 

W dniach 13 do 19 maja 2018r; w ramach europejskiego programu  Erasmus +, realizowanego jest w naszej szkole w latach 2016-2019 pt: „W zdrowym ciele zdrowy duch”, odbyło się w Danii 2 spotkanie koordynatorów tego projektu. Naszą szkołę reprezentowały panie: Urszula Kubiczek – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej oraz Danuta Janoch – koordynator projektu. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele krajów partnerskich z: Niemiec, Austrii, Grecji, Hiszpanii i Finlandii.

Do duńskiej szkoły  uczęszcza 290 uczniów. Szkoła podzielona jest na 2 części położone w pewnej odległości od siebie. W pierwszej  mieszczą się klasy 0 do klasy III zaś do drugiej od klasy IV do VIII. Budynki szkół są bardzo przestronne, bardzo dobrze wyposażone od igły aż po sprzęt multimedialny. Państwo duńskie zapewnia dzieciom bezpłatną naukę, podręczniki oraz tablety i komputery. Uczniowie na zajęciach wykorzystują nowoczesne technologie edukacyjne. Każdy uczeń wyposażony jest we własny tablet i komputer.

Mieszczą się tu bogato wyposażone pracownie takie jak: muzyczna, plastyczno-garncarska, chemiczna, pracy techniki, krawiecka. Oprócz tego znajduje się tutaj sala gimnastyczna, 2 siłownie – dla uczniów i dla dorosłych, basen oraz gabinety fizjoterapii. W szkole nie ma dzwonków. Uczniowie mają ustalone godziny na przerwy. Niezależnie od pogody w ciągu dnia mają 20 minut marszobiegu w kierunku plaży, co przyczynia się na hartowanie ciała a także dotlenienia mózgu. Każda klasa wyposażona jest w tablicą interaktywną. Uczniowie siedzą w pojedynczych ławkach, ustawionych według pomysłu nauczyciela. Nad każdą ławka zawieszony jest przedłużacz. Niektóre klasy posiadają kąciki wyciszeń. Na korytarzach znajdują się małe pomieszczenia dla pracy indywidualnej uczniów zdolnych. Budynek szkoły ma kształt kwadratu, wewnątrz którego znajduje się plac z boiskiem do koszykówki, piłki nożnej i tradycyjnych duńskich gier.

Wyjazd służył podsumowaniu pracy nad projektem, wzajemnej współpracy miedzy krajami, ewaluacji projektu, poznaniu systemu edukacji, oprócz tego wymianie doświadczeń pedagogicznych. Uczestnicy wyjazdu poznali  zwyczaje i  kulturę Danii, tradycyjne jedzenie  oraz zwiedzili najbliższą okolicę. W trakcie wyjazdu nauczyciele rozwijali komunikację w języku niemieckim i angielskim. Bariery językowe nie przeszkadzały nauczycielom we wzajemnej współpracy.

Razem z partnerami zwiedzili miasteczko portowe Hvide Sande z fiordem, muzeum rybactwa, śluzę wodną.  Oprócz tego Tirpitz, który jest obiektem bunkrowym położonym  niedaleko  Blåvand w pobliżu duńskiego miasta Esbjerg. Budowa bunkrów rozpoczęła się  w czasie II wojny światowej, i nigdy się nie zakończyła. Na terenie bunkrów powstało multimedialne muzeum. W nowym muzeum znajduje się wystawa o podróży Atlantyckiej, wystawa o życiu na zachodnim wybrzeżu i duża kolekcja wąwozów. Ponadto, są specjalne wystawy i sam bunkrowy Tirpitz.

Nauczyciele mieli okazję płynąć promem na wyspę  Fanø, spacerować po mokrym piasku w miejscu gdzie następuje około 2 kilometrowy odpływ morza. Odpływ i przypływ następuje co 6 godzin- czyli 2 razy na dobę.  Spacer miał na celu obserwacje, poznanie życia wodnego fok, fauny i flory morza Wattense. Ze względu na swoje unikatowe walory przyrodnicze, cały obszar Morza Wattowego jest obecnie objęty ochroną i uznany, na podstawie konwencji ramsarskiej, za „obszar wodno-błotny mający znaczenie międzynarodowe”. W 2009 roku obszar Morza Wattowego został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie uczestnicy udali się do miasta Ejsberg, który słynie z produkcji wiatraków. Zobaczyli przestronny  port oraz wybrzeże.

Dania pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników tego wyjazdu. Zauroczyła ich gościnność i serdeczność tutejszych mieszkańców, słoneczna i wietrzna pogoda, mnóstwo jasnego, drobnego piasku, wody, wiatraków i latarnie morskie.

W  tłumaczeniu  Hvide Sande to białe piaski

D. Janoch, U. Kubiczek

VII Festiwal Pozytywnych Wartości

VIII FESTIWAL POZYTYWNYCH WARTOŚCI

„Do wyższych rzeczy zostałem stworzony i dla nich winienem żyć”.

9 maja 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VIII Festiwalu Pozytywnych Wartości w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Bieńkowicach. Sandra Czuraj z piosenką „Bóg sam wystarczy mi” zdobyła II miejsce w kategorii solistów klas 4-7 SP, a Justyna Bulenda, Wiktoria Chudecka i Błażej Klimaszka zdobyli II miejsce w kategorii zespołów klas gimnazjalnych; zaśpiewali piosenkę „Ty tylko mnie poprowadź”. Opiekunem naszych młodych piosenkarzy była pani Agnieszka Keller.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją Festiwalu objęli: Ordynariusz Diecezji Opolskiej ks. bp Andrzej Czaja i Wójt Gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki. Patronat Medialny i Prasowy objęli: Radio eM, Radio Opole SA., Radio Doxa i Opolski Gość Niedzielny. Szczególnymi gośćmi podczas każdego festiwalu są osoby niepełnosprawne.

Myślą główną Festiwalu były słowa Patrona dzieci i młodzieży Polskiej Stanisława Kostki, którego św. Jan Paweł II nazwał “patronem trudnych dróg”. Historia jego młodego życia może być cennym drogowskazem wszystkich dróg, którymi chodzą dziś ludzie młodzi.

Festiwal otworzyli dyrektor Szkoły Podstawowej w Bieńkowicach pan Dariusz Krawczyk, Wójt Gminy Krzyżanowice pan Grzegorz Utracki i proboszcz parafii w Bieńkowicach ksiądz Krystian Giemza. Po krótkiej modlitwie, nastąpiło wniesienie symboli Festiwalu i błogosławieństwo chlebków. Następnie na scenie pojawiali się młodzi artyści, którzy prezentowali swoje piosenki, grupy z osobami niepełnosprawnymi oraz rozdano nagrody za konkurs muzyczny, plastyczny i literacki. Uczestnicy Festiwalu mogli także zobaczyć popisy taneczne dzieci i fantastyczny występ rapującego księdza Jakuba Bartczaka. Ze sceny dochodziły także słowa zachęcające dzieci i dorosłych do trwania przy Bogu i podążania dobrymi drogami.

W przerwie organizatorzy przygotowali duży wybór warsztatów. Uczestnicy mogli wykonać m.in. mydełka, kartki, dekoracje z ceramiki, poćwiczyć umiejętności muzyczne śpiewając lub grając na bębnach a także potańczyć break-dance i street dance z profesjonalnymi nauczycielami. Nasi uczniowie wybrali się na zajęcia taneczne.

Festiwal był pięknym wydarzeniem zarówno dla dzieci jak i dla osób niepełnosprawnych. O wartości w swoim życiu i otaczającym nas świecie trzeba walczyć. Takie Festiwale pokazują, że nie jesteśmy w tej walce sami i że warto codziennie, z Bożą pomocą, czynić ten świat piękniejszym.

Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii – zadania projektowe

Projekt1

Po raz kolejny uczennice klasy VI uczestniczyły w zajęciach w ramach projektu „ Akademie Eksperymentu” z panią Justyną Wojda.  Tym razem na zajęcia wybrały się do pobliskiej im szkoły w Krzyżanowicach, gdzie tam na własnej skórze mogły się przekonać czym są odnawialne źródła energii i w jaki sposób one działają.

Dzięki niewielkiej sile, można uzyskać prąd, który jest nie tylko bardzo przyjazny środowisku, a drugie jest stały i niewyczerpalny, gdyż póki co korzystamy m.in. z energii słońca, wiatru czy wody. Przy okazji pobawiliśmy się zadaniami z fizyki, gdzie za pomocą odpowiednich połączeń uzyskaliśmy  prąd w obwodzie zamkniętym.

Projekt2

Ponadto uczennice miały okazje zbadać pH wody i gleby, za pomocą pH-metru elektronicznego oraz tradycyjnie przy użyciu papierków lakmusowych. Przy okazji  sprawdziły w jaki sposób można oddzielić od siebie składniki w glebie i ile czasu to trwa. Na zakończenie zobaczyły jak działa zjawisko próżni na przykładzie pianki do golenia, lewitujące magnesy oraz spadająca piłeczka ping pong, w gumowej nakładce, ze zdwojoną prędkością.

projekt3

Największą atrakcją okazała się maszyna elektrostatyczna, służąca do wytwarzania i gromadzenia ładunków elektrycznych (na jednej elektrodzie dodatnich, a na drugiej ujemnych). Było to bardzo obrazowe, gdyż można było zobaczyć przechodzenie prądu z jednej elektrody na drugą. Kolejną atrakcją było wahadło Newtona, które również sprawiło wiele frajdy, ale przede wszystkim było nauką poprzez eksperymenty.

Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej

Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej

10 maja 2018 roku w raciborskiej bibliotece już po raz dziesiąty odbył się konkurs „Tukej Piyknie Godomy”. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów: Kamil Miensopust, Emilia Zawadzka i Zuzanna Juraszek. Wykazali się oni świetną znajomością tekstów i doskonałymi umiejętnościami aktorskimi.

konkurs gwary

O wygraną walczyło ponad dwadzieścia osób. Wszyscy uczestnicy byli dobrze przygotowani, jednak pierwsze miejsce mogła zdobyć tylko jedna osoba – udało się to Emilii Zawadzkiej, która zaprezentowała utwór „Tworkowsko poetka”. Serdecznie gratulujemy!

                                                                                              Natalia Błachut-Kyrcz

XXIV Przegląd Młodych Talentów

XXIV Przegląd Młodych Talentów

talenty2

               W poniedziałek, 7 maja 2018 roku odbył się Przegląd Młodych Talentów, organizowany przez Gminny Zespół Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Tworkowie.

W kategorii „wokal” naszą szkołę reprezentowali: Sandra Czuraj z klasy VII szkoły podstawowej, Justyna Bulenda, Wiktoria Chudecka oraz Błażej Klimaszka z klasy II gimnazjum.

talenty1

            Wszyscy uczniowie otrzymali wyróżnienia, a nagrodą jest zaprezentowanie się dla szerszej publiczności w koncercie galowym przy zamku w Chałupkach, podczas majowego festiwalu, w niedzielę 13 maja br.

Więcej informacji na stronie:TUTAJ

Edyta Obruśnik

Regulamin „Mam talent”

Regulamin konkursu „Mam talent”

Szkolny konkurs „Mam talent” ma na celu prezentację talentów i uzdolnień naszych uczniów. Każdy uczestnik powinien więc  pokazać swoje umiejętności w danej dziedzinie   (a nie zaprezentować, czym się interesuje). Jury oceni w prezentacji przede wszystkim talent i umiejętności uczestnika, a nie jego wiedzę o wybranym hobby.

  1. Uczestnicy mogą występować w następujących kategoriach:

– taniec

– gra na instrumencie

– gotowanie

– plastyka

– układanie kostki Rubika

– sport (gimnastyka, sztuki walki)

– pokaz kolekcji ubrań/biżuterii według własnego projektu

– sztuka iluzji

– występ teatralny, pantomima

– własna (samodzielnie zakomponowana/napisana) muzyka/piosenka/ lub przeróbka znanej piosenki

– własne pomysły na prezentacje – po wcześniejszym ustaleniu z opiekunem samorządu

  1. Konkurs będzie przebiegał w dwóch etapach. Występ w pierwszym etapie może trwać maksymalnie 3 minuty, w finale do 5 minut minut. Po pierwszym etapie Jury wybierze finalistów.

Uczestnicy, którzy zgłosili się do kategorii plastyka mogą wykonywać prace  do godziny i  30 minut (1.30) w trakcie trwania konkursu.

  1. Uczestnicy mogą wziąć udział w konkursie po przekazaniu opiekunom samorządu pisemnej zgody rodziców. Udział bez takiej zgody nie jest możliwy.
  2. Przy zgłoszeniu należy podać, co mają przygotować organizatorzy do danego pokazu (np. stoły, krzesła, dzbanek z wodą,, czajnik bezprzewodowy, materace itp.)
  3. Uczestnicy mogą się zgłaszać od 13.04.2018 do wyznaczonych osób, które będą zbierały zgłoszenia (O ewentualnej rezygnacji trzeba poinformować opiekunkę samorządu do 25 maja. )
  4. Próby mogą odbywać się w szkole, ale tylko pod opieką rodziców i w czasie świetlicowym. Nauczyciele opiekujący się świetlicą (budynek klas młodszych i starszych) nie wyrażają zgody na próby dzieci bez opieki osoby dorosłej.
  5. Nauczyciele nie przygotowują dzieci, nie koordynują przygotowań, prób ani sprzątania. Dziecko przygotowuje pokaz wspólnie z rodzicami, pod ich opieką i kierunkiem, we własnym zakresie.

8. Uczestnicy konkursu mogą poprosić kolegów o pomoc w sprzątaniu po występie.

Niebawem dzień mleka

DZIEŃ MLEKA- Wspieramy Szpital Kliniczny w Zabrzu

25 maja obchodzimy w naszej szkole „Dzień Mleka” . W tym dniu chcemy wesprzeć Szpital Kliniczny Nr 1 w Zabrzu a konkretnie: Oddział Intensywnej Terapii Noworodków i Oddział Patologii Noworodka.

Z tej okazji Samorząd Uczniowski zaprasza do zakupu  produktów mlecznych, typu koktajle, budynie itp.

Akcję rozpoczynamy już dziś, ponieważ każda złotówka jest na wagę nie złota a  mleka. Dzieciaki z tych oddziałów karmione są z jednorazowych buteleczek. Koszt takiej buteleczki to około 60 gr. Na oddziale znajduje się od 20- 30 małych pacjentów, których trzeba nakarmić cennym dla ich rozwoju mlekiem.

Dlatego już dziś prosimy o wsparcie. Członkowie Samorządu Uczniowskiego będą zbierali wolne datki w piątki na lekcji wychowawczej. W dowolnej chwili można również podejść do P. Iwony Wądołowskiej.

Z góry dziękujemy za wsparcie akcji.

W piątek 25 maja w „Dzień Mleka” podsumujemy akcję i poinformujemy Was o wynikach naszych poczynań i otwartych serc na pomoc innym.

Mój wymarzony zawód

Zachęcamy gimnazjalistów do udziału w konkursie. Wszelkie informacje poniżej.

Reg.konk. Mój wymarzony zawód 2018

Zaprosz.do udz. w konk.MWZ.2018

 

Mali geodeci

Mali geodeci

Geodeta2

Klasa II gimnazjum w ramach Akademii Eksperymentu uczyła się zupełnie nowych dla nich rzeczy.  Na lekcjach geografii, nie raz był poruszany temat „geo” czyli ziemia, a co za tym idzie wiele dziedzin, które zajmują się obliczanie, rysowaniem, mierzeniem i badaniem naszej planety. Geodeta czyli osoba, która dokonuje fachowych pomiarów ziemi, potrzebna w obecnych czasach, praktycznie na każdym kroku.

Geodeta3

Wspólnie na Urbanku w Tworkowie, nasi uczniowie wraz z uczniami CKZiU „Budowlanka” z Raciborza, w formie zabawy i nauki, pokazywali czym jest zawód geodety. Poznali podstawowe urządzenia takie jak m.in. ruletka, dalmierz elektroniczny, teodolit, niwelator, co bardzo ułatwia codzienna pracę geodety.

Uczniowie musieli wykonać szereg zadań, które zostały im przydzielone w grupach i szlo im jak na pierwszy raz całkiem dobrze. Kto wie, może po takiej praktycznej lekcji eksperymentu, któryś z nich w przyszłości zostanie geodetą w naszych okolicach.

Geodeta1

Na zakończenie zrobili wspólne ognisko i po ciężkiej pracy poczęstowali się pysznymi kiełbaskami.

Turniej ekologiczny klas I-III SP

IMG_20180430_113105

30 kwietnia 2018r w naszej szkole odbył się coroczny, Szkolny Turniej Ekologiczny klas I-III SP, prowadzony przez wychowawcę klasy Ia Urszulę Kubiczek. W ekologicznych potyczkach, brali udział trzyosobowe drużyny uczniów klasy Ia, Ib i III, pod nazwą: „Motyle”, „Żaby” i „Pierwiosnki”.

IMG_20180430_111851

IMG_20180430_111848

Pod bacznym okiem komisji, złożonej z wychowawców klas młodszych, zawodnicy odpowiadali na pytania, oceniali prawdziwość zdań, rozwiązywali ekologiczne krzyżówki i szyfrowanki z kodem. Świetnie radzili sobie z ukrytym zadaniem na macie edukacyjnej.

IMG_20180430_111251

IMG_20180430_111246

Największą ilość punktów i I miejsce zdobyła drużyna „Pierwiosnki” . Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy, nagrody i brawa koleżeńskiej widowni.

IMG_20180430_111240

IMG_20180430_111232

Recytacja na Przeglądzie Młodych Talentów

Recytacja na Przeglądzie Młodych Talentów

We wtorek 8 maja odbył się  XXIV Przegląd Młodych Talentów. Umiejętności zaprezentowali  w  Centrum Kultury w Tworkowie m.in. recytatorzy . Oceniało ich jury: Agnieszka Winiarczyk (dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej), Bibianna Dawid (dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Gorzycach) oraz Katarzyna Korzonek (choreograf w Ośrodku Kultury w Czyżowicach). Wyróżnione dzieci zaprezentują się 13 maja  publiczności w koncercie galowym  w Chałupkach, w czasie festynu.

quicksquare_201858204714299

Nasza szkołę reprezentowała Agata Kiszka z kl.4b, deklamowała wiersz ”Zoo” J .Brzechwy oraz fragment prozy. Uczniowie otrzymali dyplomy i słodki upominek. Agata została wyróżniona i wystąpi 13 maja  na bis  w Chałupkach, w czasie festynu.

A. Majer-Krupa

Ważne

Dnia 15.05.2018 o godz. 17.00 odbędzie się wywiadówka szkolna.

Serdecznie zapraszamy

 

SP Tworków