Oglądanie gwiazd

Informujemy, iż dnia 22.03.2018 od godziny 19.00  do 21.00 zapraszamy wszystkich uczniów wraz z rodzicami (którzy uczestniczyli we wrześniowym spotkaniu z  „Astrohunters”) na oglądanie i podziwianie gwiazd.

Prosimy o  monitorowanie naszej strony internetowej, gdyż pogoda potrafi być bardzo zmienna, a nie chcemy zawieść Państwa oczekiwań w związku z oglądaniem i podziwianiem nieba.

 

Dzień Otwarty 2018

IMG_0017

Dzień Otwarty 2018

To już tradycja w naszej szkole, że zapraszamy rodziców oraz gości na dzień otwarty, gdzie można zobaczyć lekcje prowadzone przez nauczycieli. Jest to dzień pełen niespodzianek zarówno dla dzieci jak i rodziców. Staramy się zaskakiwać, ale pokazać to wszystko co jest związane z pracą w naszej szkole.

IMG_0003

Dziś poza lekcjami otwartymi na poszczególnych przedmiotach, uczniowie w ramach projektu Erasmus+ wykonywali przepyszne ekologiczne potrawy „MasterChef Junior” (produkty zostały ufundowane przez ERASMUS+).

Z zakupionych produktów, uczniowie z poszczególnych klasach, wykonywali przepyszne potrawy, które zostały degustowane przez innych. Warto wspomnieć, iż rodzice również bardzo przyczynili się do tworzenia ekologicznych smakołyków, a dzieci wykazały się ogromnym zaangażowaniem i pomysłowością.

IMG_0084 IMG_0092

Jedni przyrządzali owocowe wykałaczki, inni warzywne zwierzątka. Nie zabrakło sałatki greckiej z pieczonym chlebem, pasty twarożkowej i przepysznych kanapek. Największą furorę zrobiły placuszki bananowe z płatków owsianych, które wszystkim przypadły do gustu.

IMG_0060

W klasach I – III został przygotowany konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku, gdzie w grupach uczniowie odpowiadali na pytania związane z otaczającym nas Wszechświatem.

Po smacznej degustacji uczniowie i zaproszeni goście udali się do na apel, przygotowany przez klasę IVb wraz z wychowawcę panią Monikę Prusowską. Uczniowie przedstawili życie naszego patrona szkoły Mikołaja Kopernika. Dodatkowo apel ubarwił taneczny występ uczennic z klasy VSP oraz piosenki, zaśpiewane przy akompaniamencie pani Edyty Obruśnik.

IMG_0128

IMG_0151

Na zakończenie apelu słowa uznania otrzymaliśmy wprost od wójta Grzegorza Utrackiego, który jak sam powiedział, ma ogromny sentyment do naszej szkoły i z radością wita szkolne progi.

Wszystkim przybyłym bez wyjątku, dziękujemy za przybycie i oczywiście zapraszamy na kolejne takie spotkanie już za rok.

Poniżej zaś zapraszamy do obszernej fotorelacji z dzisiejszego dnia. TUTAJ

Gminne zawody w minipiłce dziewczyn

GMINNE ZAWODY W MINIPIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZYN SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

20180316_091711 20180316_131929

W tym samym tygodniu co chłopcy również dziewczyny wzięły udział w rozgrywkach siatkarskich. 16 marca w Krzyżanowicach odbyły się gminne zawody, w których szukaliśmy swoich szans na zajęcie miejsca przynajmmniej w pierwszej trójce. Dziewczyny podzielone na dwie pięcioosobowe drużyny na początku rozegrały mecz z Chałupkami. Już w pierwszym secie mieliśmy przewagę kilku punktów, potem wygrywaliśmy i wydawało się, że wygrana jest już „w kieszeni” ale…. to przeciwnik wygrał 25 : 23. Następna nasza czwórka nie dała rady i przegrała 25 : 11. W drugim spotkaniu sytuacja była bardzo podobna. Kolejny pierwszy bardzo ważny set padł łupem Bieńkowic 25 do 23. Wygrana była na wyciągnięcie ręki. W drugim secie dopadła nas trema, wiele piłek nie daliśmy rady przebić przy odbiorze zagrywki. A jak już przełamaliśmy przeciwnika, to z kolei nie zawsze wychodziła zagrywka. Przegraliśmy w drugim secie do 14. Trzeci mecz z najsilniejszym rywalem Krzyżanowicami był z góry skazany na porażkę. Ta drużyna ma 50 % więcej uczniów w szkole niż pozostali. Mają z kogo wybierać…. nie daliśmy rady przegrywając w setach 0-2.

20180316_114422

Najlepszy mecz dla dziewczyn okazał się z Zabełkowem. Tutaj było widać współpracę w zespole i dokładniejszą zagrywkę, co w szkole podstawowej ma duże znaczenie. Spotkanie było bardzo zacięte i wyrównane. Nareszcie udało nam się przełamać pechowe końcówki setów i to nasz zespół zwyciężył 2-0 w setach (27 – 25 i 25 – 22). Skład dziewczyn z Tworkowa: Vivien Wądołowska, Emilia Zawadzka, Julia Suchanek, Alicja Korczok, Elżbieta Krzykała, Alicja Konieczny, Karolina Gorczowska, Amelia Kalisz, Zuzanna Juraszek i Emilia Suchanek. Chociaż trzy drużyny miały tylko po jednym zwycięstwie, to bilans setów zadecydował, że zajęliśmy czwarte miejsce. Wszystkie miejsca w tym roku były identyczne wśród chłopców i dziewczyn. Gratulujemy walki i chęci, a lokata w tabeli jest już sprawą drugorzędną….

MIEJSCA:

 1. KRZYŻANOWICE
 2. BIEŃKOWICE
 3. CHAŁUPKI
 4. TWORKÓW
 5. ZABEŁKÓW

Damian  Chudecki

 

Gminne zawody w minipiłce siatkowej chłopców

20180313_133113

GMINNE ZAWODY W MINIPIŁCE SIATKOWEJ CHŁOPCÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

13 marca szkoła podstawowa w Chałupkach była gospodarzem tegorocznych zawodów w minipiłce siatkowej chłopców szkół podstawowych. System rozgrywek „każdy z każdym” zapewniał sprawdzenie swoich umiejętności z każdą ze szkół w gminie. Przepisy przewidują grę dwóch osobnych składów w setach do 25 pkt. Dopiero w przypadku trzeciego seta można „wystawić” dowolnych zawodników. Nasza drużyna pierwsze spotkanie rozegrała z Bieńkowicami. Mecz powinniśmy wygrać, tak wynikało z przebiegu gry. W każdym z setów mieliśmy przewagę, a największą w drugim i zwycięskim secie. W trzecim decydującym secie, który był tylko do 15 –tu zdołaliśmy zdobyć 13 pkt. Szkoda, że nie udało się pokonać przeciwnika. To zadecydowało, że mogliśmy mieć na koniec nawet 2 miejsce. Kolejne spotkanie z Krzyżanowicami też było ciekawe i wyrównane. Oba sety długie lecz przegrane do 16 i 19 pkt. Mecz z Chałupkami to ciągła „gonitwa” za wyrównaniem w secie. Chłopcy nie odbiegali poziomem technicznym od innych. Może brakowało szczęścia i większej determinacji. Te z kolei już były w ostatnim meczu  z Zabełkowem. Udało nam się tym razem przełamać złą passę i wygrać 2-1 w setach, a w końcowym rezultacie zająć czwarte miejsce.

20180313_094821 20180313_092002

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Filip Kalisz, Kacper Ottlik, Jacek Widera, Paweł Ignatzy, Paweł Burszyk, Samuel Kostrzewa, Kajetan Białas, Mateusz Starostka, Jakub Kogut, Tomasz Gawliczek.

MIEJSCA:

 1. KRZYŻANOWICE
 2. BIEŃKOWICE
 3. CHAŁUPKI
 4. TWORKÓW
 5. ZABEŁKÓW

Damian  Chudecki

 

XI Gminny Konkurs Gwary Śląskiej

XI Gminny Konkurs Gwary Śląskiej

15 marca 2018 roku w Gminnym Zespole Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Tworkowie odbył się Gminny Konkurs Gwary Śląskiej. Uczniowie naszej szkoły także wykazali się doskonałą znajomością regionalnego języka.

28944578_1646091118811047_1482343822_o

Szkołę Podstawową w Tworkowie reprezentowało aż dwanaścioro wykonawców: Kamil Miensopust, Vivien Wądołowska, Elżbieta Krzykała, Klaudia Drajok, Emilia Domalewska, Zuzanna Juraszek, Lucas Kantenwein, Paweł Burszyk, Martyna Irzik, Emilia Zawadzka, Justyna Bulenda, Błażej Klimaszka. Wszystkie ich występy były niesamowite i na bardzo wysokim poziomie. Z pewnością jury miało trudne zadanie, ostatecznie wyłoniono grupę wyróżnionych recytatorów, w której znaleźli się Zuzanna Juraszek, Emilia Zawadzka, Justyna Bulenda i Błażej Klimaszka.

Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom. To wspaniale, że śląska gwara wciąż jest żywa wśród młodzieży.

Ciekawy gość – Maria Kostrzewa

Spotkanie z ciekawym gościem – panią Marią Kostrzewą

DSC_3548

Dnia 16III 18 r. gościem w  naszej szkole była Maria Kostrzewa, która jest tworkowską artystką, piszącą wiersze w gwarze śląskiej. Pani Maria opowiadała jak wyglądało życie dawniej i dziś . Uczennice kl. II gimnazjum : Justyna Bulenda, Wiktoria Chudecka i  Joanna Zygar przygotowały to spotkanie w ramach projektu edukacyjnego pt. : „ Życie dawniej i dziś w wielu aspektach”.

DSC_3559

Niespodzianką był występ Kamila Miensopust z  kl.4 SP, który recytował wiersz  Pani Marii pt. „ Hanys Walenty” . Na koniec spotkania dziewczyny podziękowały za wspólny czas.

IMG_20180316_090705272

DSC_3502

Dziękuję za współpracę ekipie radia – J. Jeremiasz, K. Stuchły i K.Mrozek.

A. Majer-Krupa

Dzień Liczby Pi 2018

Dzień Liczby Pi 2018

tytułowe 1

3,14  tak należałoby zapisać datę środowego święta, które obchodziliśmy w naszej szkole. Dzień, na który wszyscy miłośnicy matematyki i nauk ścisłych czekają przez cały rok. To II Gminny Konkurs Matematyczny pt. „Mistrz pamięci liczby pi,” pod honorowym patronatem Wójta Gminy Krzyżanowice, przy wsparciu Banku Spółdzielczego w Krzyżanowicach.

tytułowe 2

Więcej informacji TUTAJ

Konkurs recytatorski

DSC_3542

Konkurs recytatorski

 W naszej szkole odbył się etap szkolny konkursu  recytatorskiego . Uczniowie , którzy wzięli udział to :  z kl.4a – Martyna Irzik, Julia Klimek, Emilia Suchanek, Emilii Gruner,
z kl.4 b –Agata Kiszka, Agata Drobny, Kevin Krzykała, Seweryn Janosz, Magda Pientaka,  z kl.5 – Dominika Burger, Amelia Kalisz , , Justyna Białas , Karolina Gorczowska, Klaudia Buba, z kl.6 – Julia Suchanek, z kl.7-Natalii Gruner, Aneta Siegmund, Julia Pietrasz, Sarah Malcharek, Aleksandra Kasza , z kl. II gimnazjum –Wiktoria Chudecka, Tomasz Somerla, Justyna Bulenda i Błażej Klimaszka.

Miejsca wyróżnione zajęli w szkole podstawowej : I lokata przypadła Emilii Suchanek, II miejsce zajęła Agata Kiszka , a na  III miejscu  uplasowała się  Julia Suchanek.

W kategorii kl.7 i gimnazjum  I miejsce otrzymała  Aneta Siegmund, II miejsce zdobyła Justyna Bulenda, a III miejsce przypadło  Błażejowi Klimaszka .

Wszystkim gratulujemy , a za uczestników gminnego trzymamy kciuki !

Uczniowie otrzymali pochwały, dyplomy i słodkości

Majer-Krupa, Błachut- Kyrcz       

Zadania projektowe

Chemia2

Kolejne zadania projektowe za nami. 13 marca, grupa gimnazjalistów z klasy II udała się wraz z panią Justyną Wojda do CKZiU do klasy chemicznej. Tam przy pomocy pani Małgosi uczniowie wykonywali szereg reakcji chemicznych, gdzie sami mogli zaobserwować co się dzieje z danymi substancjami. Uczniowie otrzymywali barwne wodorotlenki, tworzyli różne sole, spalali siarkę oraz odróżniali reakcje fizyczne od chemicznych. Ponadto uczestniczyli w reakcjach pokazowych reakcji miedzi ze stężonym kwasem azotowym oraz reakcje sodu z wodą.

chemia1

Uczniowie mogli się podszkolić w zapisywaniu reakcji chemicznych i dopasowaniu wartościowości pierwiastków. Była to dla nich wspaniała nauka przez zabawę, a przede wszystkim praktyczna lekcja chemii.

dav

Wkrótce Dzień Otwarty

Dnia 20marca (wtorek), w naszej szkole odbędzie się Dzień Otwarty. Przygotowaliśmy szereg niespodzianek w tym dniu m.in:

 • Konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku – klasy I – III

 • Apel o naszym patronie szkoły – klasa IVb

 • Master Chef Junior  z udziałem rodziców – przygotowanie ekologicznych potraw z degustacją

 • Prezentacje prac uczniów (plastyka, technika, makiety lektur)

Wszystkich serdecznie zapraszamy.

 

 

Moda na czytanie

IMG_20180314_092042752

Rodzice czytają dzieciom

      Dnia 14 III 18 r. na lekcji języka polskiego  w kl.4b gościliśmy panią Sonie Kiszka . Mama Agaty pięknie czytała opowieść  o bałwanie , choć wiosna za pasem. Po chwili czytania rozmawialiśmy ,jak ważne , aby  rodzice czytali dzieciom.

Dziś w zabieganym świecie , znajdźmy chwilę dla pociech ,będzie to ogromna inwestycja . Ten kontakt , bliskość , rozwija poczucie wspólnego czasu , odpoczynku , buduje wyobraźnię…

„ Dzieci rzucają nam pod stopy marzenia, uważaj , gdzie  stąpasz ”

                                                        A. Majer-Krupa

Ósmy Gminny obóz narciarski w Zakopanem

Ósmy Gminny obóz narciarski w Zakopanem 2018 r.

zakopane1

Tegoroczny obóz narciarski w Zakopanem odbył się w dniach od 25 lutego do 02 marca. Z pewnością będzie zapamiętany zwłaszcza z powodu niskich temperatur (-22 C w nocy), zmarzniętych policzków, nosów i dłoni uczestników białego szaleństwa. W dzień podczas jazdy na nartach dochodziło do – 16 C. To jednak nie odstraszyło naszych gimnazjalistów, którzy bez względu na warunki z wielką ochotą wykorzystywali każdą chwilę do podnoszenia swoich umiejętności narciarskich.

Zakopane2

Już ósmy rok z rzędu dzięki pomocy finansowej Urzędu Gminy, która promuje aktywny wypoczynek zimą, uczniowie naszej gminy mogli cieszyć się z atrakcyjnego wyjazdu na narty. Cała grupa z pięciu szkół w Gminie Krzyżanowice liczyła 44 uczestników i 6 opiekunów. Uczniowie, którzy nie mieli własnego sprzętu narciarskiego dzięki współpracy z wypożyczalnią w Czechach byli bardzo dobrze wyposażeni w odpowiednie narty, buty i kaski narciarskie.

Główny cel jakim jest nauka i doskonalenie jazdy na nartach został zrealizowany z pomocą nauczycieli, którzy chętnie nauczali demonstrując różne ćwiczenia. Jak co roku wielu uczniów pierwszy raz próbowało swoich sił w opanowaniu tej niełatwej dyscypliny sportu. Nauczyciele instruktorzy dzieląc uczestników na klika grup, postarali się o szybką i efektywną naukę podstawowych umiejętności narciarskich. Zwracali uwagę na zasady bezpieczeństwa i właściwego zachowania się na stoku oraz wyciągu narciarskim. Trzeba zaznaczyć, że początkujący narciarze uważnie słuchali i byli cierpliwi w powtarzaniu kolejnych zadań. Opłacało się być „upartym”, bo już w trzecim dniu początkujący panowali nad nartami, potrafili w dowolnej chwili wyhamować i dobierali bezpieczny tor jazdy. Nawet ciągły mróz nie robił na uczniach wrażenia, chociaż kto chciał to w każdej chwili miał przerwę na gorącą herbatę w restauracji.

zakopane3

Młodzież doskonaliła swoje umiejętności na pobliskim stoku „Budzowski Wierch” oraz tradycyjnie w Witowie. Obozowicze korzystali z atrakcji pensjonatu „Pod Giewontem”, w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Dodatkowo skorzystali też z basenu i kręgielni w drugim hotelu „Tatra” w malowniczej dzielnicy Zakopanego Cyhrla położonego na wys. 1080 n.p.m.

               W planie wycieczki były spacery ścieżką pod Reglami, która kończy się tuż przed skocznią narciarską „Wielka Krokiew” słynącą z licznej polskiej publiczności, która kibicuje skoczkom na odbywających się co roku konkursach pucharu świata. Nam udało się zobaczyć trening skoczków narciarskich. Nie obyło się bez spacerów na „Krupówki” z licznymi lokalnymi atrakcjami dla turystów. Chętni uczniowie mogli wjechać wyciągiem krzesełkowym na górę skoczni lub zwiedzić „lodowe” zamki.

W hotelu nie zabrakło gry w bilard, szachy i piłkarzyki. W 6-dniowym obozie z naszej szkoły uczestniczyło 10 osób z II i III klasy gimnazjum. Kilku z nich również stawiało pierwsze kroki na nartach. Opiekę nad nimi w Zakopanem sprawowali pan Damian Chudecki i pan Piotr Jeziorski.

               Tradycyjnie jak to w Zakopanem, każdy miał możliwość kupienia wszystkiego ciekawego co oferują miejscowi górale. Ostatniego dnia po śniadaniu podsumowaliśmy obóz, jeszcze przed wyjazdem mogliśmy kupić świeże oscypki i  wrócić szczęśliwie do domów.

Za rok kolejna okazja dla tych, którzy chcą nauczyć się jazdy na nartach zjazdowych lub snowboardzie. Te umiejętności z pewnością przydadzą się każdemu w dorosłym życiu. Może nasi uczniowie zachęcą swoje rodziny i znajomych do uprawiania sportów zimowych.

Damian Chudecki

Finał konkursu „Moja walentynka”

Konkurs „Moja Walentynka”

 W lutym Młodzieżowy Dom Kultury z Raciborza zorganizował Powiatowy Konkurs Plastyczny pt. „Moja Walentynka”, pod honorowym patronatem Starosty Raciborskiego – Ryszarda Winiarskiego. Z naszej szkoły wypłynęło aż 17 przepięknych prac plastycznych, o tematyce walentynkowej, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, aż po III gimnazjum.

22 lutego odbyły się obrady komisji konkursowej. Z przyjemnością możemy ogłosić, iż uczennica naszej szkoły – Sandra Czuraj, zdobyła I miejsce w kategorii: klasy VII i gimnazja.

Więcej informacji można odnaleźć na stronie internetowej: TUTAJ

Serdecznie gratulujemy!

Edyta Obruśnik

Szkolny Tydzień Tolerancji

28938482_1619579294790449_1084021289_o

SZKOLNY TYDZIEŃ TOLERANCJI

28822137_1619579201457125_1328759053_o

W dniach 26.02-02.03.2018 obchodziliśmy SZKOLNY TYDZIEŃ TOLERANCJI pod hasłem: „Tolerancja jest w modzie”. Z tej okazji odbyły się różne działania w ramach zajęć lekcyjnych i przerw. Najmłodsi uczniowie zapoznali się z tematem tolerancji podczas specjalnej lekcji na której oglądali filmik „Tolerancja oczami dziecka” a następnie rysowali tzw. TolerStworki.

28942975_1619579364790442_435915034_o 28942621_1619579344790444_947827568_o

Jednym z działań było odrysowanie dłoni, na której uczniowie zapisali dobre cechy koleżanki czy kolegi z klasy. Starsze klasy poznały niesamowitą postać Nicka Vujicica, który na swoich filmikach opowiada o nękaniu w szkole ze względu na brak tolerancji. Nagranie to zrobiło na uczniach duże wrażenie i bez wątpienia miało duży aspekt wychowawczy.  Tego tygodnia nauczyciele na lekcjach zwracali uwagę na problem braku tolerancji wśród dzieci i młodzieży. Dla lepszego zapamiętania jakimi cechami powinna odznaczać się tolerancja, każdy dzień tygodnia miał swoją nazwę. Uczniowie mogli założyć ubrania w wybrane kolory.

28928880_1619579291457116_291588316_o 28879427_1619579234790455_772356465_o

Poniedziałek nazwaliśmy DNIEM TOLERANCJI – kolor niebieski.

Wtorek był DNIEM RÓŻNORODNOŚCI – kolorowe, szalone stroje

Środa  była DNIEM MIŁOŚCI – kolor czerwony

Czwartek był DNIEM ZROZUMIENIA – kolor zielony

Piątek był DNIEM AKCEPTACJI – kolor biały

 28877120_1619579254790453_124383097_o

28822544_1619579338123778_248049196_o

Dziękujemy uczniom i nauczycielom za zaangażowanie się w Tydzień Tolerancji. Udowodniliśmy, że tolerancja jest w modzie a każdy z nas jest swego rodzaju projektantem. Jeśli będziemy używać takich materiałów jak miłość, szacunek, zrozumienie i akceptacja to torerancja będzie niezmienna i ponadczasowa.


 Emilia Machowska

Wizyta studyjna Erasmus+ Grecja

Wizyta  studyjna  nauczycieli  w  Grecji

w  ramach  europejskiego  projektu  Erasmus + pt. „W zdrowym ciele zdrowy duch”

 Grecja4

Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Tworkowie wzięli udział w kolejnym międzynarodowym spotkaniu w ramach realizowanego w latach 2016-2019 projektu Erasmus +.

Tym razem wizyta studyjna miała miejsce w sercu Grecji – stolicy Ateny. Udział w niej wzięli nauczyciele z szkół partnerskich takich jak: Niemcy, Finlandia, Dania, Hiszpania, Austria oraz Polska, którą reprezentowały panie Justyna Wojda i Danuta Janoch (koordynator projektu).

Grecja3

Szkoła grecka przygotowała ciekawy program spotkania. W pierwszym dniu wizyty w szkole zostaliśmy bardzo serdecznie i gorąco powitani przez uczniów szkoły w Peristeri (dzielnica Aten), gdzie każdy kraj reprezentowany był barwami narodowymi, zaś uczniowie w programie powitalnym zaprezentowali się w typowych tańcach greckich takich jak: zorba, sirtaki.

Grecja2

Następnie poznaliśmy szkołę od podszewki. Uczestniczyliśmy w lekcjach prowadzonych przez nauczycieli szkoły greckiej, a następnie sami prowadziliśmy zajęcia dla uczniów.

Po zajęciach zwiedzaliśmy Ateny z najważniejszymi zabytkami Starożytnej Grecji. Spośród wielu miejsc ogromne wrażenie wywarło na nas Wzgórze Akropolis z Partenonem na czele, Świątynią Ateny oraz Muzeum Archeologicznym.

Kolejne dni to szereg atrakcji m.in wspólne przygotowanie tradycyjnego dania greckiego – zapiekane pomidory i papryka oraz nauki tańca zorba.

Grecja1

Dzięki programowi Erasmus + poznaliśmy kulturę, doskonaliliśmy znajomość języków europejskich- niemiecki i angielski, ale także podstawowe słownictwo w języku greckim. Porównywaliśmy metody, formy pracy dydaktycznej i wychowawczej w szkole z naciskiem na pracę z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Poznaliśmy nowych ludzi,  z odległych nam stron, a dodatkowo skosztowaliśmy tradycyjnych greckich potraw.

Czas spędzony w Grecji na pewno pozostanie nam w pamięci i z pewnością wykorzystamy naszą wiedzę na naszych lekcjach.

SP Tworków